Boys Varsity Basketball, Girls Varsity Basketball · ASWA state high school basketball rankings for Jan. 6


ASWA state high school basketball rankings for Jan. 6

Times Staff Report

The Alabama Sports Writers Association high school basketball rankings. Nominations are made by each area’s local sports writers.

GIRLS

CLASS 7A

1. Hoover (18-0)

2. Hewitt-Trussville (18-1)

3. Vestavia Hills (19-2)

4. Foley (12-3)

5. Theodore (16-3)

6. Spain Park (15-5)

7. Auburn (10-3)

8. Sparkman (12-7)

9. Gadsden City (12-2)

10. Davidson (5-8)

Others nominated: Dothan (6-4), James Clemens (8-9), Thompson (11-3).

CLASS 6A

1. Hazel Green (19-1)

2. Eufaula (13-3)

3. McGill-Toolen (10-5)

4. Athens (7-1)

5. Buckhorn (13-2)

6. Hartselle (9-2)

7. Northridge (12-4)

8. Madison Academy (5-6)

9. Muscle Shoals (5-6)

10. Mortimer Jordan (15-3)

Others nominated: Briarwood Christian (9-3), Carver-Montgomery (5-3), Chelsea (11-5), Cullman (11-6), Homewood (8-6), Opelika (4-6), Oxford (13-4), Park Crossing (6-3), Scottsboro (9-2).

CLASS 5A

1. Central-Tuscaloosa (6-1)

2. Pleasant Grove (15-4)

3. Charles Henderson (5-2)

4. Carver-Birmingham (9-4)

5. Mae Jemison (6-5)

6. LeFlore (9-5)

7. Lee-Huntsville (6-7)

8. East Limestone (8-8)

9. Ramsay (6-9)

10. Lawrence Co. (9-2)

Others nominated: Fairfield (8-6), West Point (9-5).

CLASS 4A

1. Priceville (13-5)

2. Anniston (7-3)

3. Rogers (12-5)

4. Deshler (11-7)

5. Jackson (10-2)

6. North Jackson (5-5)

7. Handley (7-5)

8. Oneonta (9-4)

9. Williamson (6-2)

10. St. James (10-5)

Others nominated: Cherokee Co. (13-4), Geneva (7-6), Straughn (9-4).

CLASS 3A

1. Montgomery Academy (12-2)

2. Susan Moore (18-2)

3. Hillcrest-Evergreen (7-0)

4. Trinity (12-1)

5. Prattville Christian (15-2)

6. T.R. Miller (6-1)

7. Lauderdale Co. (9-3)

8. Winfield (11-1)

9. Phil Campbell (13-5)

10. Plainview (16-5)

Others nominated: Clements (7-6), Collinsville (7-4), Elkmont (9-5), Ohatchee (5-2), Sylvania (10-5).

CLASS 2A

1. Pisgah (10-5)

2. Spring Garden (17-2)

3. Midfield (12-3)

4. G.W. Long (7-0).

5. Geneva Co. (9-5)

6. Hatton (11-2)

7. Ider (14-6)

8. Cold Springs (10-5)

9. Sand Rock (9-7)

10. Falkville (15-4)

Others nominated: Mars Hill Bible (3-1), St. Luke’s (9-3).

CLASS 1A

1. Skyline (13-5)

2. Winterboro (7-0)

3. Loachapoka (7-8)

4. Samson (11-2)

5. Florala (6-5)

6. Pleasant Home (5-1)

7. Coosa Christian (11-2)

8. Red Level (6-2)

9. Lindsay Lane (9-4)

10. R.A. Hubbard (4-1)

BOYS

CLASS 7A

1. Fairhope (17-0)

2. Hoover (13-4)

3. Vestavia Hills (17-2)

4. Spain Park (17-2)

5. James Clemens (7-3)

6. Thompson (10-5)

7. Sparkman (8-4)

8. Huntsville (12-4)

9. Gadsden City (14-6)

10. Austin (5-6)

Others nominated: Albertville (13-1), Auburn (10-2), Baker (9-6), Dothan (7-6), Enterprise (11-4), Oak Mountain (12-6).

CLASS 6A

1. Huffman (8-2)

2. Shades Valley (8-2)

3. Pinson Valley (8-2)

4. Oxford (10-1)

5. Eufaula (14-3)

6. Hartselle (14-2)

7. Calera (9-6)

8. Mountain Brook (14-6)

9. Spanish Fort (13-3)

10. Hillcrest-Tuscaloosa (11-3)

Others nominated: Buckhorn (11-5), Clay-Chalkville (9-3), Cullman (9-3), Decatur (10-9), Minor (10-6), Muscle Shoals (6-2), Robertsdale (15-5), Scottsboro (11-3), Valley (8-2), Wetumpka (6-4).

CLASS 5A

1. Ramsay (11-4)

2. Parker (6-2)

3. Center Point (4-1)

4. Lee-Huntsville (3-1)

5. Pleasant Grove (10-4)

6. Guntersville (7-1)

7. Lawrence Co. (9-3)

8. Tallassee (3-2)

9. Charles Henderson (13-6)

10. LeFlore (5-5)

Others nominated: Andalusia (8-4), B.C. Rain (8-3), Faith-Mobile (6-6), Russellville (8-3).

CLASS 4A

1. Williamson (15-2)

2. Anniston (12-1)

3. Dallas Co. (7-0)

4. White Plains (7-3)

5. Westminster-Huntsville (9-3)

6. St. Michael (12-7)

7. Good Hope (11-4)

8. Brooks (8-5)

9. West Morgan (5-6)

10. Hamilton (9-7)

Others nominated: Central-Florence (10-5), Deshler (12-5), Haleyville (13-4).